Vlastné ciele a poslanie výchovy a vzdelávania

Hlavný cieľ výchovy a vzdelávania v materskej škole sa odvíja od cieľov výchovy a vzdelávania uvedených v zákone č. 245/2008 Z. z. o výchove a vzdelávaní (školský zákon) a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov. Vzdelávanie v materskej škole poskytuje základy spôsobilostí vedúce k napĺňaniu cieľov výchovy a vzdelávania podľa tohto zákona. Hlavným cieľom výchovy a vzdelávania v materskej škole je dosiahnutie optimálnej kognitívnej, senzomotorickej a sociálno-citovej úrovne ako základu na školské vzdelávanie a život v spoločnosti. Na základe zistenia z autoevalvácie materskej školy vymedzujeme vlastné ciele a poslanie výchovy a vzdelávania:

• Rozvíjať sociálnu aktivitu a sociálny kontakt dieťaťa s rovesníkmi i s dospelými.
          • Vytvoriť priestor na plynulú adaptáciu dieťaťa na inštitucionálne prostredie.
          • Rozvíjať záujem dieťaťa o poznanie prostredníctvom učenia sa.
          • Podporovať rozvoj individuálnych spôsobilostí dieťaťa.
          • Sprostredkovať elementárne poznatky v rámci sociokultúrneho kontextu na rozvoj školskej spôsobilosti.
          • Uplatňovať práva dieťaťa v spolupráci s rodinou, zriaďovateľom a ďalšími partnermi s rešpektovaním potrieb dieťaťa a vytváraním podmienok pre rozvoj dieťaťa.
          • Identifikovať deti so špeciálnymi potrebami a zabezpečiť im potrebné podmienky na individuálny rozvoj podľa týchto potrieb.
          • Zabezpečiť spravodlivú dostupnosť a rovnosť vo výchove a vzdelávaní, ako aj dostupnosť poradenských a ďalších služieb pre deti.
          • Získavať dôveru rodičov pri realizovaní výchovy a vzdelávania v inštitucionálnom prostredí a pri koordinovanom úsilí o zabezpečovanie blaha a potrieb detí.
          • Rozvíjať chápanie podstaty životného prostredia.
          • Rozvíjať postoje a hodnoty o ochrane životného prostredia.
          • Rozvíjať poznatky o živej a neživej prírode.
          • Využívať odpadový materiál pri tvorbe rôznych produktov.
          • Rozvíjať u detí environmentálne cítenie.

Vlastným poslaním výchovy a vzdelávania je viesť deti, aby pochopili dôležitosť pomoci ľudí pre okolité životné prostredie (dbať o poriadok a čistotu, správne triedenie, separovanie a využívanie odpadových materiálov, starostlivosť o rastliny, ochrana prírody, zvierat a pod.), a rovnako pochopiť rozdiely medzi živou a neživou prírodou. Zároveň poslaním je podporovať celkový osobnostný rozvoj zverených detí v oblasti sociálnoemocionálnej, intelektuálnej, telesnej, morálnej a estetickej; rozvíjať ich schopnosti a spôsobilosti, rozvíjať ich predpoklady na ďalšie vzdelávanie a pripravenosť na život v sociokultúrnom prostredí v súlade s ich individuálnymi osobitosťami.

Vlastné zameranie školy

Názov vzdelávacieho programu obsahuje hlavnú myšlienku, ktorú sme si zvolili na základe vlastných cieľov a poslania výchovy a vzdelávania. Cieľom Školského vzdelávacieho programu – Hrou za poznaním je realizovať proces výučby na základe koncepcie, v ktorej stredom záujmu je dieťa ako aktívny učiaci sa subjekt. Výchova a vzdelanie dieťaťa je zameraná na environmentálnu výchovu s myšlienkou vážiť si a ochraňovať prírodu, ktorej súčasťou je sám človek. Školský vzdelávací program má dieťaťu priblížiť okolitú prírodu a umožniť mu pochopiť jej význam pre človeka; pochopiť, že zmeny spôsobené ľudskou činnosťou môžu prírodu chrániť a zlepšovať, ale aj ničiť a poškodzovať. Zameranie školy vyplýva z konkrétnych podmienok školy, zo spolupráce s inštitúciami, zo špecifickej situácie v okolí a v regióne. Zámerom materskej školy je:

• Využívanie lokality materskej školy, v rámci ktorej sa nachádzajú Sad Janka Kráľa, rieka Dunaj, Chorvátske rameno, Pečniansky les, ako i prírodné prostredie, ktoré je rozmanité, pozoruhodné, nekonečne pestré a rôznorodé.
          • Organizovanie exkurzií na zvieracie farmy v okolí Bratislavy.
          • Rozvíjanie schopnosti prispôsobovať sa prirodzenému vývoju a bežným zmenám v okolí a vážiť si život vo všetkých jeho formách v spolupráci s Ústavom krajinnej ekológie, SAV.
          • Nadobúdanie schopností potrebných pre konanie v jednoduchých činnostiach viažucich sa na starostlivosť o okolie v spolupráci s OLO.
          • Pochopenie prirodzenosti kolobehu života.
          • Pochopenie, že zmeny v prírode a okolo nás sú prirodzené a samozrejmé.

Plánovanie výchovy a vzdelávania v materskej škole

Plánovanie sa realizuje podľa štyroch obsahových celkov s príslušnými témami v rámci jednotlivých ročných období v konkrétnej triede. Školský vzdelávací program obsahuje štyri obsahové celky s príslušnými témami.

JESEŇ: Ja a moji kamaráti v materskej škole; Moja rodina; Bratislava – moje rodné mesto; Slovensko – krajina, kde žijem; Jeseň – ročné obdobie; Ovocie; Zelenina; Využitie lesných plodov; Ako sa príroda pripravuje na zimu; Ľudské telo; Zmysly; Chráňme si svoje zdravie; Zdravá výživa.

ZIMA: Zima – ročné obdobie; Mikuláš; Vianočné tradície; Vianoce; Časové vzťahy; Vesmír; Zimné športy a hry na snehu; Ako zimujú zvieratá; Ako zimujú vtáci; Doprava; Bezpečnosť na ceste; Fašiangy.

JAR: Jar – ročné obdobie; Tajomstvo vody v prírode; Chráňme si prírodu/životné prostredie; Predmety a ich vlastnosti; Poézia; Próza; Veľká noc; Zvieratá a ich mláďatá; Stromy a kríky, starostlivosť o rastliny; Deň matiek; Kvety lúčne, záhradné; Hmyz; Život pri vode.

LETO: Medzinárodný deň detí; Leto – ročné obdobie; Letné športy; Exotické zvieratá; Deň otcov; Tešíme sa na prázdniny.