• Absolvent predprimárneho vzdelávania - budúci prvák

ČO MÁ BUDÚCI PRVÁK POZNAŤ, VEDIEŤ / OVLÁDAŤ, BYŤ SPÔSOBILÝ, DOKÁZAŤ UROBIŤ / VYZNÁVAŤ / MAŤ UTVORENÉ A VO SVOJOM KONANÍ UPLATŇOVAŤ?

• Poznať svoje meno, priezvisko, adresu bydliska, členov rodiny a ich zamestnanie.
        • Orientovať sa v okolí domu a v okolí školy (poznať cestu do/zo materskej školy, domu).
        • Poznať základné pravidlá cestnej premávky (dopravné značky, signály pre chodcov, farby semaforu a pod.).
        • Poznať známe profesie a činnosti dospelých a stroje alebo náradia, ktoré sa používajú pri práci, poznať a pomenovať bežné domáce práce.
        • Vedieť pomenovať bežné predmety, ich vlastnosti (farby, tvar, veľkosť, materiál a pod.).
        • Poznať základné a rozlišovať doplnkové farby.
        • Poznávanie prírody živej i neživej: pomenovať základné kvety, kry, stromy, zeleninu, ovocie, zvieratá, poznať znaky ročných období, rozpoznávať časti dňa, postupne aj dni v týždni, poznať základné prírodné zákonitosti.
        • Vedieť sa správať v prírode, šetrne zaobchádzať s predmetmi.
        • Poznať a pomenovať časti ľudského tela, zmyslové orgány, zásady starostlivosti o zdravie - vhodné jedlo a pitie.
        • Samostatne používať toaletu s následnou sebaobsluhou, umývať si ruky po použití toalety, po príchode z ihriska, po práci s niečím špinavým, pravidelne si čistiť zuby, vedieť sa vysmrkať a pod.
        • Samo jesť s príborom, samostatne sa obliecť a vyzliecť, zaviazať si šnúrky na topánkach, byť schopné udržiavať poriadok na svojom mieste.
        • Hovoriť zrozumiteľne, jasne, používať jednoduché slová, rozumieť hovorenému slovu, chápať slovné pokyny.
        • Zdvorilo a slušne sa správať - vedieť pozdraviť, poprosiť, poďakovať, osloviť, fungovať v kolektíve, vedieť spolupracovať, podeliť sa.
        • Vedieť správne držať ceruzku, mať dostatočne uvoľnenú rúčku, aby zvládlo nápor písomných aktivít v prvom ročníku.
        • Mať dostatočne rozvinuté kognitívne - poznávacie funkcie - grafomotoriku, vizuomotoriku, sluchové vnímanie, zrakové vnímanie, základné matematické predstavy a pod.

AKTIVITY NAROZVOJ HRUBEJ A JEMNEJ MOTORIKY, ROZVOJ GRAFOMOTORIKY:

• hry so stavebnicami, skladačkami, korálkami,
        • kreslenie s rôznym grafickým materiálom,
        • vyfarbovanie maľovaniek,
        • práca s nožnicami,
        • práca s plastelínou.

AKTIVITY NA ROZVOJ REČI:

• čítať si rozprávky a rozprávať sa o nich,
        • učiť sa básničky,
        • spievať piesne,
        • opisovať obrázky,
        • rozprávať sa spolu.

AKTIVITY NA ROZVOJ ZRAKOVÉHO VNÍMANIA:

• hry s pexesom/dominom,
        • stavanie stavebníc podľa predlohy,
        • skladanie puzzle,
        • odkresľovanie jednoduchých znakov.

ROZVOJ VNÍMANIA PRIESTORU:

• opakovať pojmy hore, dole, doprava, doľava, vpredu, vzadu, na, do, v, pred a pod.,
        • opakovanie pojmov blízko, ďaleko, prvý, posledný.

ROZVOJ VNÍMANIA ČASU:

• opakovanie činnosti - čo bolo včera, dnes, zajtra.

ROZVOJ ZÁKLADNÝCH MATEMATICKÝCH PREDSTÁV:

• porovnávať malý, veľký, krátky, dlhý,
        • triedenie predmetov podľa druhu, farby, tvaru,
        • počítať v obore do 10,
        • pridávať a odoberať predmety zo skupiny predmetov podľa pokynov,
        • rozoznávanie základných geometrických tvarov.